Групи оркестру

Духова група оркестру

 Духові інструменти – це невід’ємна частина культури нашого народу… Сурми, сопілки, труби і тулумбаси – інструменти, які з давніх часів посідають почесне місце в історії українського народу. Кожен з давніх інструментів, що виникли ще на території Київської Русі, використовуються зараз в нашому оркестрі. Але вони помітно змінилися, вдосконалились, і тепер, наприклад, жалійку замінює кларнет, сурми – гобой, сопілку флейта, козацьку трубу і ріг – труба, а трембіту – тромбон. Тулумбаси, бухало та інші ударні та шумові заміняють оркестрові ударні та перкусійні інструменти.

     Звичайно, який ансамбль буде грати без бубна, чи сопілки? Який козацький марш можна увити без сурм? Духові посідають важливе місце у побутуванні оркестру народних українських інструментів, прикрашають його загальне звучання характерними тембрами, посилюють колорит та драматичне враження.

    Наразі склад групи є найраціональнішим та здатним виконувати всі найскладніші оркестрові прийоми та втілювати засоби музичної виразності. Це 2 флейти, флейта пікколо, 2 гобоя, 2 кларнета, баян, труба і тромбон, та всі можливі ударні інструменти. Потрібно зазначити, що на деяких, вже сьогодні ексклюзивних інструментах, досі грають декотрі артисти нашого оркестру, зберігаючи автентичність звучання та мистецтва гри на них, тим самим плекаючи старовинну традицію та культуру.

Група бандур

Бандура - струнно-щипковий інструмент. Бандура є безпосередньо українським винаходом. Перетворившись з лютнеподібної кобзи та назвавшись „на латинський манір” бандурою, вона стала символом усього українського. Ніжний сріблястий звук супроводу ліричної пісні, чи тривожні хвилі глісандо героїчної думи, що може бути ближчим серцю справжнього українця? А потужний „Запорізький” марш та запальний „Гопак”.

Бандура - струнно-щипковий інструмент. Бандура є безпосередньо українським винаходом. Перетворившись з лютнеподібної кобзи та назвавшись „на латинський манір” бандурою, вона стала символом усього українського. Ніжний сріблястий звук супроводу ліричної пісні, чи тривожні хвилі глісандо героїчної думи, що може бути ближчим серцю справжнього українця? А потужний „Запорізький” марш та запальний „Гопак”. Бандура посідає чільне місце в українському народному оркестрі, творить його характерне звучання!

Група цимбал

 

Цимбали - це невід'ємний інструмент будь-якого ансамблю чи оркестру, який створює неповторний тембр і ритмічно організовує мелодичне викладення музики.

     Наші цимбалісти, справжні майстри своєї справи, виконують роль серця оркестру, сидячи у центрі, зачаровують публіку своєю майстерністю. Також вони виконують роль мультиінструменталістів, чим урізноманітнюють оркестрові барви.

     Всього в нашому оркестрі є троє цимбалістів. Це

Георгій Агратіна, Народний артист України, що солює окрім цимбал ще на кувиці (ребрі), сопілках, окаринах, дримбі, тилинці та ін.

Володимир Овчарчин, заслужений артист України, який також є солістом на кувиці (ребрі), сопілках, окаринах, дримбі, тилинці та ін.

Андрій Войчук, заслужений артист України, який також є солістом на кувиці (ребрі), сопілках, окаринах, дримбі, тилинці та ін.


Група кобз

Кобза, що вважається, безумовно, одним з найвизначніших традиційних українських інструментів, увічнена великим Т. Г. Шевченком, має насправді стародавні східні коріння, і з'явилася на території Україні орієнтовно в 13 в. разом з татарами.
      Широке поширення інструмент отримав у 15-17ст. - У розпал боротьби за незалежність України.
     Але в 17в. став поширюватися інший багатострунний інструмент, що прийшов з Зах. Європи. Він отримав назву в українців «бандура».
     Пандуррі з Іспанії, Португалії, а також їх варіанти вигляду і назв з Італії, Греції, Австрії, були розкішно інкрустовані, якісно виготовлені і відмінно виглядали. Краса і досконалість інструментів з Європи часто просто гіпнотизували. Їх стали називати «Панська кобза» за дивовижний декор і звучання.
Тому в НАОНІ використовується ще один історичний різновид кобз - оркестрова, на основі давньоруської і, конкретно, 4-х струнної української домри. Це вже напрацювання майстрів другої половини 20 ст.

Струнна група оркестру

В оркестрах народних інструментів академічного плану, яким є Національний оркестр народних інструментів України, скрипкова група виконує провідну партію. Це поряд з іншими важливими факторами, значно збагачує музичну палітру оркестру, надає йому яскравого національного забарвлення, дає змогу виконувати концертні твори будь-якої складності з різноманітним народним і класичним репертуаром.

     Провідна роль інструментів струнно-смичкової групи зумовлює певні особливості функціонування скрипки в сучасній народній музиці: вона залишається загальнонаціональним народним інструментом. На основі скрипки майстри створили нові типи смичкових інструментів: альти, контрабаси, віолончелі. Серед українського народу широко побутують тільки скрипка, басоля (за звучанням дещо нижча від віолончелі) та контрабас.