Національному оркестру народних інструментів України - 40!

У Колонній залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України Національний академічний оркестр народних інструментів України очолюваний художнім керівником і головним диригентом, народним артистом України, лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка професором Віктором Гуцалом (на фото), святкує сорокаріччя! А на сцені перед здивованими слухачами жодного стільця, жодного інструмента, жодного артиста! Здивовані слухачі перемовлялися: "Де ж оркестр? Може відмінили концерт?" із-за куліс на сцену вийшов скрипаль і заграв запальну мелодію, до нього приєднався сопілкар, а тут і цимбаліст підтримав колег, - ось вам і улюблений народний ансамбль - "троїсті музики", без якого не обходились ні хрестини, ні весілля, ні вечорниці. Не втримались і інші музиканти -бандуристи, виконавці на кобзах, баяністи, ударники. А який же оркестр без диригента? Так символічно була показана історія виникнення і створення оркестру народних інструментів. Автор ідеї та сценарію Віктор Гуцал. У першому відділі "Створення оркестру" прозвучали фрагменти з творів для окремих інструментів та оркестрових груп.

     Процес створення оркестру народних інструментів був не простий і тривалий. Знаний бандурист і організатор капел бандуристів, який постійно вивчав і вдосконалював народні інструменти, Гнат Хоткевич у 1899 році у Харкові на ХІ архе-ологічному з'їзді організував виступ кобзарів, лірників і ансамблів троїстих музик. В заключному концерті він всіх об'єднав в оркестр, який виконав українську народну пісню "Гречаники". Успіх був надзвичайний і пісню довелось повторити кілька разів. Фактично, це була перша спроба створити оркестр народних інструментів України.

     У радянські часи були оркестри народних інструментів, за основу яких брали Великоруський оркестр Василя Андреева. Тільки у 1969 році хорове товариство, яке очолював видатний співак, громадський діяч Сергій Козак і диригент Яків Орлов створили Київський оркестр народних інструментів України, за основу якого взяли ансамбль "троїсті музики", улюбленого гурту українців.

     Перший концерт відбувся на сцені Національної опери України імені Тараса Шевченка у 1970 році. З того часу оркестр став справжньою лабораторією по вивченню і вдосконаленню народних інструментів усіх регіонів України. В 1969 році на посаду другого диригента прийшов молодий випускник Київської консерваторії ім. П.Чайковського (тепер НМАУ) Віктор Гуцал. З 1981 по 1987 рік головним диригентом був прекрасний скрипаль Василь Терпелюк. За цей час Київський оркестр народних інструментів України отримав статус Державного оркестру народних інструментів України, Указом Президента України у 1997 році оркестру надано статус Національного, а у червні 2009 -Академічного.

     Це роки копіткої роботи над інструментарієм і репертуаром. Спочатку були обробки народної творчості і Віктор Гуцал вніс значний вклад. Його обробки і авторські твори увійшли в репертуар інших оркестрів, а "Запорізький марш" ЄАдамцевича став візитівкою оркестру і постійно звучить у Верховній Раді України. Своїми надбаннями Віктор Омелянович ділиться з іншими колективами - видає збірники творів для оркестру народних інструментів, "Репертуарний збірник для ансамблю сопілкарів і троїстих музик", книги "Інструментовка для оркестру народних інструментів" та інші.

     Другий блок репертуару - перекладання творів класики для оркестру народних інструментів. Сюди увійшли шедеври української і світової класики. Третій блок - твори сучасних українських композиторів, написаних спеціально для Національного оркестру.

     Розмаїття репертуару слухачі почули у другому відділі ювілейного концерту "Оркестровий дивосвіт". Артисти колективу - це золотий фонд оркестру. Кожен виступ визи-вав бурю оплесків, вигуків "браво" і море квітів вдячних слухачів. Концерт для чембало з оркестром Д.Бортнянського перекладені для двох бандур з оркестром В.Петренка виконали заслужений артист України Т.Столяр і Р.Войт. Кожен оркестрант володіє кількома інструментами, їх віртуозність викликала бурхливі оплески. Народний артист України Георгій Агратіна зачарував виконанням "Венеціанського карнавалу" Г.Пуньяні на свирілі і "Закарпатським весільним танком "Березнянка", який він виконав разом зі своїм вихованцем заслуженим артистом України Володимиром Овчарчином. Георгій Іванович професор НМАУ і його студенти однаково віртуозно володіють цимбалами, сопілкою, свиріллю. Всіх вразив ще один його учень - заслужений артист України Андрій Вовчук, який на цимбалах блискуче виконав найскладніший Каприс №24 Н.Паганіні. У "Фестивальній польці" Ю.Алжнєва змагались в майстерності баяніст Г.Вакуленко і кларнетист П.Челядін. Унікальний виконавець на всіх плекторних інструментах (домрі, кобзі, мандоліні, банджо) заслужений артист України Юрій Яценко натхненно виконав "Танцювальні награвання" Віктора Гуцала. Скрипаль Юрій Джміль повернув нас в часи мандрівних музикантів у "Фантазії" С.Орла для скрипки з оркестром. Порадували слухачів ансамбль бандуристів, який виконав Концертну пьєсу для ансамблю бандур з оркестром К.Мяскова і Скерцо Й.С.Баха, яке "подарував" ансамбль сопілкарів. Концерт прекрасно провела лектор-музикознавець заслужений діяч мистецтв України Світлана Корецька, яка розповіла про історію народних інструментів, оркестру, про солістів, а також познайомила слухачів з фрагментами із монографії Віктора Гуцала "Грає оркестр народних інструментів. Концерт завершив "Святковий марш" В.Гуцала. Чудову мелодію оркестранти не тільки грали, а й співали. Весь зал під оплески підхопив веселий наспів. Колектив довго не відпускали, поки вони не виконали "Запорізький марш".

     Про колектив знято багато кінострічок, його виступи записані на платівки, касети, диски. Оркестр гастролював не тільки в України, а й в багатьох країнах світу, пропагуючи народне мистецтво України, під-корюючи слухачів на всіх континентах блискучою віртуозністю, прекрасним мелодизмом і високим професіоналізмом. З оркестром залюбки виступали кращі співаки України: Є.Мірошниченко, ДТнатюк, А.Солов'яненко, М.Кондратюк, М.Стеф'юк, Р.Кириченко, С.Ротару та інші.

     Кияни тепло вітали зірковий колектив і бажали, щоб з цим прекрасним ювілейним концертом оркестр виступив у всіх регіонах України!

                                                                                                                        Раїса ВАХРАМЄЄВА